JUSTYNA JAKÓBOWSKA

M jak możliwości

Aby wykonać zapis wybranej przeze mnie litery w programie Endomondo postanowiłam sprawdzić, jakie sposoby tworzenia linii daje ta aplikacja. Tak jak kupując nowe pędzle sprawdzam je zanim przystąpię do malowania. Po wykonaniu kilkunastu testów doszłam do rozważań na temat relacji między światem wirtualnym a realnym. Żadne narzędzie nie pozwala oddać rzeczywistości w sposób doskonały, jest jakąś jej interpretacją, również, a może tym bardziej narzędzia wirtualne.

W grach komputerowych mamy kilka żyć, w aplikacjach do treningu możemy przechodzić przez ściany budynków albo jeziora, ale realny spacer to zupełnie coś innego. Wydaj mi się, że czasem o tym zapominamy. Litera wykreślona w Endomondo to zestawienie ze sobą realnego spaceru i związanych z nim przeżyć z jej zapisem w świecie wirtualnym. Ta aplikacja daje różne możliwości, np. przemieszczenia się o 1,5 km w czasie praktycznie zerowym i zapisywania całkowicie prostych linii, lub jeśli ktoś woli całkiem poszarpanych. Czy narzędzia, których używamy powinny mieć kontrolę nad tym, co robimy? Nad tym jaki zostawiamy ślad? Jak wiele dróg i jak wiele możliwości? To zależy od nas. Nie tylko w czasie zawirowań.

Justyna Jakóbowska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, studia jednolite magisterskie na Wydziale Edukacji Wizualnej (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych).

 

Dyplom wykonała w Pracowni Grafiki Warsztatowej oraz Fotografii i Multimediów w 2010 roku.

 

Praca dyplomowa brała udział w wystawie wyróżnionych dyplomów w Muzeum Włókiennictwa.

 

W 2008 otrzymała grand prix w konkursie Grafika Roku (Kraków).

 

Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, akcją i interwencją artystyczną oraz sztuką instalacji. Jest również kuratorką wystaw, w latach 2009-2013 organizowała kuratorski projekt site-specific „Dobro i Piękno”.

Jej prace były prezentowane między innymi na Suoja Shelter Festival – Laboratory w Helsinkach (06.2019),  Międzynarodowym Festiwalu Experyment 2018, Zbąszyń (07.2018), w Massolit Cafe Gallery w Budapeszcie (02.2014), podczas wymiany artystycznej We+our+us w Korei Południowej (10.2014), na wystawie zbiorowej Przezroczystość, Veliko Tarnovo, Bułgaria (11.2012),na Festiwalu improwizacji Dzianie się, Olsztyn, (08.2012),podczas Project River, multimedialnych międzynarodowych warsztatów zakończonych wystawą zbiorową, Cetateni, Rumunia (09.2009) czy Loadz of Berloons, międzynarodowych warsztatów zakończonych wystawą zbiorową, Berlin, Happenstudio Berlin Mitte (08.2008).

 

Zajmuje się również tworzeniem projekcji wideo na żywo (wideo art, vj-ing). Jako vj działa od 2008 roku, występowała między innymi w ramach Contem ucha w Filharmonii Łódzkiej (12.2008), Warszawskiej Jesieni 2009. W 2018 roku otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi. Wykonuje wizualizacje na żywo, miksując przygotowane wcześniej autorskie materiały wideo, animacje, fotografie i rysunki.

Jest także członkinią Fundacji Zdrowe Dzieciństwo, z którą zrealizowała takie projekty jak:

Festiwal Kulturalne Kulinaria, którego celem było połączenie sztuki i kulinariów (we współpracy z Polskim Ośrodkiem Kultury w Łodzi).

 

Autorskie warsztaty tworzenia gier komputerowych dla dzieci pt. „Znajdź miejską superbohaterkę (w sobie)!”, które miały miejsce w ramach inicjatywy Meet and Code. Jako animator działań plastycznych współpracowała także z Fundacją Działania, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Fundacją Filmową Se-ma-for, The Beit Project czy Ośrodkiem Kultury Górna.