KAROLINA HAŁATEK

Karolina_Halatek

Wybrałam „O” jako moją literę, uznałam, że ma ona harmonijny kształt i nawiązuje do koła, które w sztuce, naturze i geometrii jest jedną z najważniejszych, podstawowych figur.

Miałam świadomość, że kształt ten nie będzie wpisywać się w plan łódzkich ulic, który bazuje na systemie hippodamejskim, czyli planie siatki. Zaprzeczenie to uznałam, za kreatywne wyzwanie, którego rezultat może przełamać stereotypy dotyczące przestrzeni miejskiej w Łodzi. Zależało mi na wykreśleniu koła w przestrzeni, która jest zróżnicowana urbanistycznie, która nie jest mi znana, a jednocześnie nie jest w dalekiej odległości od mojego domu. Punkt wyjścia, którym był wierzchołek Parku Poniatowskiego, był dla mnie symbolicznym punktem wyjścia poza strefę dzielnicowego komfortu. Przejście kształtu litery „O” stało się miniaturą podróży, której cel był zawarty w jej istocie, podróży z wiadomym zakończeniem i niewiadomym przebiegiem.

 

Karolina Hałatek tworzy instalacje site-specific, obiekty, fotografie, rysunki i wideo. Koncentruje się na badaniu relacji pomiędzy sferą wizualną i metafizyczną, głównym przedmiotem twórczości artystki jest światło. Jej prace mają charakter immersywny i interaktywny, kierując uwagę na doświadczenie. Hałatek realizuje niezwykle zdyscyplinowane i interdyscyplinarne projekty na pograniczu architektury, designu i technologi współpracując inżynierami mechaniki precyzyjnej, jak i fizykami teoretycznymi.


Karolina Hałatek jest absolwentką University of the Arts London, Wydziału Design for Performance i Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który ukończyła z wyróżnieniem. Studiowała także na Wydziale Sztuk Pięknych Universität der Künste w Berlinie, gdzie uczestniczyła w warsztatach w Institut für Raumexperimente pod kierunkiem Olafura Eliassona. Jest laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2014 przebywała na rezydencji artystycznej Acme Studios w Londynie, organizowanej we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. W 2016 była rezydentką Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie, CEC Artslink w Nowym Jorku i A4 Art Museum w Chengdu, w Chinach.

Prace Karoliny Hałatek były pokazywane między innymi w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Light Art Festival Aufstiege w Stuttgarcie, Kunsthalle Bremen, EVI Lichtungen Biennial w Hildesheim, Daejeon Museum of Art w Korei Południowej, podczas Kinetica Art Fair w Londynie, Fringe Festival w Edynburgu, Print Screen Festival w Izrealu, Transmission Art Festival w Atenach, Laumeier Sculpture Park  w St. Louis, USA, New Media Festival ECHO w Dubaju, Kunstkraftwerk w Lipsku, Design Transfer Gallery w Berlinie, Morcote Public Art Biennial w Szwajcarii, STUK Arts Center w Leuven w Belgii, A4 Art Museum w Chengdu w Chinach. Brała udział w Festiwalu MONA FOMA pod patronatem Museum of Old and New Art w Tasmanii, podczas którego jej praca wideo została wyemitowana w przestrzeń kosmiczną.