Karolina Hałatek tworzy instalacje site-specific, obiekty, fotografie, rysunki i wideo. Koncentruje się na badaniu relacji pomiędzy sferą wizualną i metafizyczną, głównym przedmiotem twórczości artystki jest światło. Jej prace mają charakter immersywny i interaktywny, kierując uwagę na doświadczenie. Hałatek realizuje niezwykle zdyscyplinowane i interdyscyplinarne projekty na pograniczu architektury, designu i technologi współpracując inżynierami mechaniki precyzyjnej, jak i fizykami teoretycznymi.
Karolina Hałatek jest absolwentką University of the Arts London, Wydziału Design for Performance i Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który ukończyła z wyróżnieniem. Studiowała także na Wydziale Sztuk Pięknych Universität der Künste w Berlinie, gdzie uczestniczyła w warsztatach w Institut für Raumexperimente pod kierunkiem Olafura Eliassona. Jest laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2014 przebywała na rezydencji artystycznej Acme Studios w Londynie, organizowanej we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. W 2016 była rezydentką Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie, CEC Artslink w Nowym Jorku i A4 Art Museum w Chengdu, w Chinach.
Prace Karoliny Hałatek były pokazywane między innymi w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Light Art Festival Aufstiege w Stuttgarcie, Kunsthalle Bremen, EVI Lichtungen Biennial w Hildesheim, Daejeon Museum of Art w Korei Południowej, podczas Kinetica Art Fair w Londynie, Fringe Festival w Edynburgu, Print Screen Festival w Izrealu, Transmission Art Festival w Atenach, Laumeier Sculpture Park w St. Louis, USA, New Media Festival ECHO w Dubaju, Kunstkraftwerk w Lipsku, Design Transfer Gallery w Berlinie, Morcote Public Art Biennial w Szwajcarii, STUK Arts Center w Leuven w Belgii, A4 Art Museum w Chengdu w Chinach. Brała udział w Festiwalu MONA FOMA pod patronatem Museum of Old and New Art w Tasmanii, podczas którego jej praca wideo została wyemitowana w przestrzeń kosmiczną.